İstanbul,
22
Nisan
2019
|
13:45
Europe/Istanbul

Mercedes-Benz Türk Türkiye’nin Gelecek Nesillerine Yatırım Yapıyor

  • Mercedes-Benz Türk, çocuklara yönelik yaptığı çalışmalar ile Türkiye’nin gelecek nesillerini daha iyi bir gelecek kurmaları için destekliyor.
  • Şirket, 15 yıldır “Her Kızımız Bir Yıldız”, 6 yıldır “MobileKids”, 5 yıldır “EML’miz Geleceğin Yıldızı” projeleri ve 4 yıldır “Eğitim Evi” ile çocuklara destek olurken, 2017 yılından beri Coding4Kids projesi ile çalışanlarının çocuklarına kodlama dersi veriyor.

Mercedes-Benz Türk, yıllardır sürdürdüğü altı farklı projeyle Türkiye’nin gelecek nesillerini eğitiyor ve daha iyi bir gelecek kurmaları için çocukları güçlendiriyor.

Mercedes-Benz Türk Her Kızımız Bir Yıldız projesiyle 15 yıldır kız çocuklarının eğitimine katkı veriyor.

Mercedes-Benz Türk 2004 yılında kız çocuklarının okullaştırılması için ÇYDD (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği) ile başlattığı “Her Kızımız Bir Yıldız” projesine 15 yıldır ara vermeden devam ediyor. Bugüne kadar binlerce kız çocuğuna destek olan proje çerçevesinde halen 1.200 kız öğrenci eğitim bursu almaya devam ediyor. Mercedes-Benz Türk’ün kız çocuklarına verdiği destek burs ile de sınırlı kalmıyor. 2013 yılından bu yana her ay bursiyerlerin yaşadığı bir ili ziyaret ediliyor, bu ziyaretlerde İstanbul’dan gelen bir uzmanın eğitimi ile bursiyerlerin kişisel gelişimlerine yönelik etkinlikler gerçekleştiriliyor. Bugüne kadar 30 ‘dan fazla ilde 650’den fazla Yıldız Kız’a kişisel gelişim eğitiminin verildiği proje kapsamında farklı illerden seçilen bir grup öğrenci her yıl İstanbul’da bir hafta misafir ediliyor.

Mercedes-Benz Türk Yıldız Kızlar’a verdiği desteği derinleştirmek ve sağlanan etkiyi artırmak amacıyla uzun yıllardır sunduğu kişisel gelişim etkinliklerine 2018 yılında mesleki gelişime yönelik eğitimleri de dâhil etti. Bu çerçevede bursiyerlere “Bilgisayar Bilimleri ve Kodlama” eğitimleri verilmeye başlandı.

EML’miz Geleceğin Yıldız projesi ile meslek liselerinde okuyan öğrencilere destek veriliyor

Mercedes-Benz Türk, “EML’miz Geleceğin Yıldızı” projesi kapsamında, 2014 yılından bu yana mesleki ve teknik anadolu liselerinin elektromekanik laboratuvarlarını gerekli ekipmanlarla donatarak yeniliyor. Proje Mercedes-Benz Türk yetkili bayileri ile Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde yürütülüyor. Uygulamalı eğitim amacıyla birer kamyon bağışlanan proje kapsamında okul yöneticileri ve alan öğretmenleri de yeni teknolojilerle ilgili bilgilendiriliyor.

MobileKids Trafik Eğitim projesi ile çocuklara trafik alışkanlıkları kazandırılıyor

Mercedes-Benz Türk, çocukları trafikte güvenlik konusunda bilinçlendirmek için 2013 yılından beri TEGV (Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı) ile birlikte MobileKids Trafik Eğitim projesini uyguluyor. Proje çerçevesinde okul bahçelerine yerleştirilen Trafik Ateşböceği isimli mobil eğitim biriminde çocuklara 6 saatlik birebir tarfik eğitimi veriliyor. Proje çerçevesinde bugüne kadar 13 ilde, 42 okulda 20 binden fazla öğrenciye birebir trafik eğitimi verildi. MobileKids web sitesi tr.mobilekids.net yoluyla uzaktan eğitim imkânı da bulunan proje kapsamında, trafik eğitimini başarıyla tamamlayan çocuklara “Geleceğin Usta Şoförü” eğitim sertifikası ile birlikte trafik hediye seti gönderiliyor.

MobileKids web sitesi tr.mobilekids.net 2018 yılında MobileKids Trafik Eğitim Projesi’nin Türk yazılımcılar tarafından geliştirilen mobil uygulaması ‘Moki App’ de hayata geçirildi. Mobil uygulama ile çocuklar artık trafik eğitimini akıllı cihazlar üzerinden de alabilir konuma geldi.

Mercedes-Benz Türk Eğitim Evi’nde bugüne kadar yüzlerce çocuğa eğitim desteği verildi

Mercedes-Benz Türk’ün çocukların gelişimine yönelik bir diğer desteği de ÇYDD işbirliği ile Aksaray ilinde, 2015 yılında bölgede yaşayan çocukların gelişimini ve eğitimlerini destekleyerek Türkiye’nin yerel potansiyeline katkı sağlamak üzere faaliyete geçirdiği Eğitim Evi. Eğitim Evi’nde öğrencilerin matematik, Türkçe, fen bilimleri, resim, yabancı dil gibi temel derslerine destek veriliyor. Ayrıca Eğitim Evi’nde satranç, yaratıcı drama, bilim, origami, model uçak ve bilgisayar eğitimleri de veriliyor. Eğitim Evi’nde çocuklara destek eğitimlerini, gönüllü öğretmenler ve Türkiye’nin farklı ve seçkin üniversitelerinden mezun olan Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası çalışanları veriyor.

Coding4Kids ile çocuklarda kodlama bilinci yaygınlaştırılıyor

Coding4Kids projesi günümüz dünyasının en önemli ve hızla gelişen trendlerinden biri olan kodlamanın Türkiye’de yaygınlaştırılmasına ve gelişmesine katkı sağlamayı hedefliyor. Proje, tamamen Mercedes-Benz Türk çalışanlarının inisiyatifi ile Haziran 2017’de, çalışanların çocuklarına yönelik yapılan yaz okulu kapsamında başlatıldı. Coding4Kids projesi ile uzun vadede 500 öğrenciye temel kodlama eğitimi verilmesi, ardından ilgi duyan ve başarılı olan 50 öğrenciye ileri seviye kodlama eğitimi verilmesi planlanıyor.

Mercedes-Benz Türk Yaz-Kış Okulları: Çalışan çocuklarının gelişimine destek veriliyor

Mercedes-Benz Türk, çalışanlarının çocuklarına da destek olmak için yaratıcı çalışmalar yapıyor. Her kış sömestr tatilinde, yazın ise okulların kapanmasıyla başlayan Mercedes-Benz Türk Okulu’nda çalışan çocuklarına yönelik etkinlikler düzenleniyor. Her yıl ortalama 300 çocuğun katılımıyla gerçekleşen kış ve yaz okullarında basketbol, futbol, squash gibi spor faaliyetleri ile seramik çalışmaları, ebru sanatı, resim-keçe eğitimleri, müze ziyaretleri, Turmepa ile sahil temizliği gibi sosyal etkinliklerle çocukların gelişimlerine katkıda bulunuyor.