Tarihçemiz

Mercedes-Benz Türk A.Ş.

1967 yılında Daimler-Benz AG’nin % 36 ortaklığı ile Otomarsan unvanıyla İstanbul Davutpaşa’da kurulmuştur. Marka, efsanevi O302 tipi otobüslerin üretimine kuruluşundan yalnızca bir yıl sonra, 1968 yılında başlamıştır. 1970 yılında ilk ihracatını gerçekleştiren şirket, 1984 yılında Mercedes-Benz Türkiye Genel Mümessili olmuştur.

Şirket, 1984 yılında Türkiye'nin büyüme potansiyelini göz önünde bulundurarak Anadolu’ya yatırım yapma kararı almış, 1986 yılında yatırım kararının meyvesi olan Aksaray Kamyon Fabrikası’nı açarak kamyon üretimine başlamıştır.

Otomarsan’ın ticari unvanı, Türkiye ve ihracat yaptığı ülkelerde gördüğü itibar ve kabul neticesinde 1990 yılında Mercedes-Benz Türk A.Ş. olarak değişmiştir. Daimler AG’nin Mercedes-Benz Türk sermayesindeki payı % 67’dir.

Mercedes-Benz Türk, 2020 yılına kadar Mercedes-Benz marka hafif ticari araçların ve Daimler AG çatısı altındaki tüm otomobil markalarının ithalatını ve satışını da gerçekleştirmiştir. Ana şirketi Daimler AG’nin tüm dünyada başlattığı yeni yapılandırma süreci ile birlikte Mercedes-Benz Türk A.Ş., 01.01.2020 itibarıyla Kamyon ve Otobüs gruplarından sorumlu olarak Daimler AG çatısı altında yasal bağımsızlığı olan “Daimler Truck AG” şirketi altında faaliyetlerine devam etmiştir.

01.12.2021 itibarıyla da küresel olarak tamamen yasal bağımsızlığını olan “Daimler Truck AG” şirketi altında; Mercedes-Benz Türk A.Ş., Kamyon ve Otobüs gruplarından sorumlu olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

1,3 milyar avroyu aşan yatırım hacmiyle Mercedes-Benz Türk A.Ş. bugün Türkiye’nin en büyük yabancı sermaye yatırımlarından biridir ve 6.000’i aşkın personel istihdam etmektedir.

Günümüzde yurt içi pazarında satış yapmak ve uluslararası pazarlara ihraç etmek üzere İstanbul Hoşdere Fabrikası’nda şehir içi ve şehirler arası otobüsler, Aksaray Fabrikası’nda ise orta ağır ile ağır sınıf kamyonlar ve çekiciler üreten Mercedes-Benz Türk A.Ş.; Daimler Truck AG’nin üretim ve AR-GE ağının önemli bir parçası konumundadır.

Ürünlerinde ve marka kimliğinde mükemmeliyetçiliği ilke edinen, tutku, saygı, dürüstlük ve disiplin değerlerini benimseyerek faaliyetlerini sürdüren Mercedes-Benz Türk A.Ş, 2017 yılında yarım asrı devirmiş, Türkiye’deki 50. yıl dönümünü kutlamıştır.

Mercedes Benz Otomotiv Ticaret ve Hizmetler A.Ş.

02.01.2020 itibarıyla Türk Ticaret Kanunu kısmi bölünme sonucu Mercedes-Benz marka hafif ticari araç ve Daimler AG çatısı altındaki tüm otomobil markalarının ithalat ve satışından sorumlu olarak faaliyetlerine başlamıştır.

Mercedes Benz Otomotiv Ticaret ve Hizmetler A.Ş. 01.12.2020 itibarıyla küresel olarak tamamen yasal bağımsızlığını olan “Mercedes-Benz AG” şirketi altında; Mercedes-Benz marka hafif ticari araç ve otomobillerinin ithalat, satış ve pazarlama faaliyetlerini yürütmeye devam etmektedir.

1967’den 2020 yılına kadar Mercedes-Benz Türk A.Ş. bünyesinde gerçekleşen hafif ticari araçlar ve otomobil markalarının satış ve ithalat faaliyetleri, Daimler AG’nin tüm dünyada başlattığı yeni yapılandırma süreci ile paralel olarak 09.04.2019 tarihinde kurulmuş olan Mercedes Benz Otomotiv Ticaret ve Hizmetler A.Ş.’ye devredilmiştir.

Bu yeni yapılandırma stratejisi kapsamında Otomobil ve Hafif Ticari Araçlar ile Kamyon ve Otobüs ürün gruplarının faaliyetlerine iki ayrı şirket yapısı altında devam etme kararı alınmıştır. Mercedes Benz Otomotiv Ticaret ve Hizmetler A.Ş. 02.01.2020 itibarıyla faaliyete geçmiş ve Mercedes-Benz marka hafif ticari araç ve Daimler AG çatısı altındaki tüm otomobil markalarının ithalat, satış ve pazarlama faaliyetlerini yürütmeye başlamıştır.

Daimler AG’nin 2013 yılında küresel IT stratejisi kapsamında Türkiye’yi bilgi teknolojileri üslerinden biri olarak konumlandırmasıyla İstanbul’da faaliyetlerine başlayan Küresel IT Çözümleri Merkezi (Solution Delivery Center Turkey) de 02.01.2020 itibarıyla Mercedes Benz Otomotiv Ticaret ve Hizmetler A.Ş. bünyesinde faaliyetlerini sürdürmeye başlamıştır. Küresel IT Çözümleri Merkezi bugün tüm dünyada 40’tan fazla ülkeye 7/24 IT hizmeti vermektedir.

Mercedes Benz Otomotiv Ticaret ve Hizmetler A.Ş, bugün 450 personeli istihdam etmektedir. Bunun yanı sıra ülke çapındaki bayi ve satış sonrası hizmetler ağında yaklaşık 900 kişi çalışmaktadır.

Mercedes-Benz Markasının Türkiye’deki Geçmişi:

1967 yılında Daimler-Benz AG’nin ortaklığı ile Otomarsan unvanıyla İstanbul Davutpaşa’da kurulmuştur. Otomarsan’ın ticari unvanı, Türkiye ve ihracat yaptığı ülkelerde gördüğü itibar ve kabul neticesinde 1990 yılında Mercedes-Benz Türk A.Ş. olarak değişmiştir.

Mercedes-Benz Türk A.Ş., 02.01.2020 tarihine kadar Mercedes-Benz marka hafif ticari araçların ve Daimler AG çatısı altındaki tüm otomobil markalarının ithalatını ve satışını da gerçekleştirmiştir.

Mercedes-Benz Türk A.Ş., 02.01.2020 itibarıyla Kamyon ve Otobüs gruplarından sorumlu olarak Daimler AG çatısı altında ayrı bir tüzel kişilik olan “Daimler Truck AG” şirketi altında faaliyetlerine devam etmektedir.