Istanbul,
18
Mayıs
2018
|
09:54
Europe/Istanbul

Mercedes-Benz Türk StartUP Yarışması’nda ön elemeyi geçen startuplar açıklandı

  • Sürdürülebilir Şehirler ve Yaşam Alanları teması ile düzenlenen Mercedes-Benz Türk StartUP yarışmasında ön elemeyi geçen 60 startup açıklandı.
  • Mercedes-Benz Türk’ün Yaşama Dair Vakıf, Impact Hub İstanbul, StartersHub ve Açık İnovasyon Derneği ile işbirliği ile yürüttüğü projede seçilen 60 girişimci yarışmanın bir sonraki adımında onlara özel tasarlanmış eğitim programına katılacak.
  • Mercedes-Benz Türk StartUP yarışmasına Türkiye’nin 62 ilinden başvuru yapanların % 58’i 18-30 yaş aralığında, yarışmanın en genç girişimcisi 12 yaşında.

1967 yılında Otomarsan ismiyle kurulan ve bugüne kadar yaptığı 1 milyar Avro’yu aşan yatırımlarıyla Türkiye’nin en büyük yabancı sermayeli şirketlerinden biri olan Mercedes-Benz Türk’ün 50. kuruluş yıldönümünde başlattığı ve 2018 yılı itibarı ile Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyumlu temalar üzerinden devam ettirdiği “Mercedes-Benz Türk StartUP” Yarışması’nda ön elemeyi geçen startuplar belirlendi.

Mercedes-Benz Türk’ün yenilikçi, sürdürülebilir ve yaratıcı fikirleri destekleyerek topluma ve çevreye fayda sağlayan, pozitif sosyal etkisi olan ve hayatı kolaylaştıran çözümler üreten yaklaşımlara katkıda bulunmak amacıyla başlattığı yarışmada, heyecanlı bir seçim aşaması yaşanıyor. Mercedes-Benz Türk’ün, Yaşama Dair Vakıf, Impact Hub İstanbul, StartersHub ve Açık İnovasyon Derneği işbirliği ile yürüttüğü projeye başvuran 485 girişimci arasından jüri değerlendirmesinde başarı kriterine göre en yüksek puanı alarak, ön elemeyi geçen 60 startup, 25 Mayıs 2018 tarihinde StartersHub’ta düzenlenen bir günlük eğitim programına katılacak.

12 yaşında bir girişimci: Genç girişimcilerin dinamik enerjisi bu yarışmada

Türkiye’nin 62 ilinden başvuru yapılan yarışmada ön elemeyi geçen girişimcilerin %58’i 18-30 yaş aralığında yer alıyor. Yarışmanın en genç girişimcisi 12 yaşındaki Tuan Dolmen, ön elemeyi geçen startupların katılacağı çalışma kampına Mercedes-Benz Türk StartUP yarışması jürisinin özel katılımcısı olarak davet ediliyor.

İstanbul’dan Batman’a, Türkiye’nin dört bir yanından gelen genç girişimcilerin startupları Sürdürülebilir Yaşam, Sağlığa Erişim, Enerji Verimliliği, Akıllı Şehirler, Bisiklet, Permakültür, Atık Yönetimi, Kent Ulaşımı, Güvenli Şehir, Yol Güvenliği, Dezavantajlı Gruplar, Akıllı Mimari, Afet Yönetimi, Hayvan Sağlığı/Güvenliği gibi çok çeşitli alanlardan sorunlara teknolojik ve hayatı kolaşlaştıran çözümler üretiyor.

Toplam ödül miktarı 150.000 TL

Teknolojiyle bağı olan, pazar değeri mevcut, fikir aşamasını geçmiş, iş planı çalışması yapılmış ve prototip aşamasına gelmiş veya prototipi üretmiş startupların başvuru yaptığı “Mercedes-Benz Türk StartUP” yarışmasında ön elemeyi geçen girişimciler arasından seçilecek 10 girişimci, eğitim kampında aldıkları iş planı oluşturma sunumunun ardından ImpactHUB tarafından onlara özel tasarlanmış StartUP BOOST programına ve Mercedes-Benz Türk tarafından düzenlenecek özel Almanya seyahatine hak kazanacak. Ardından jüri, yarışmanın üç birincisini açıklayacak. Teknoloji, Sosyal Fayda ve Tema kategorilerinde büyük ödülü kazanan startupları belirleyecek.

Ön elemeyi geçen ilk 60 arasındaki isimler

“Mercedes-Benz Türk StartUP” yarışmasında ön elemeyi geçen 60 startup’ı geliştiren ve bir günlük eğitim kampına alınacak girişimcilerin isimleri şöyle:

Abdülkloadir Yağmur, Abdullah Şahin, Ahmet Fuat Yalçın, Akif Enes Kütük, Ali Ergin Koşar, Alp Taşan, Anıl Üzengi, Ata Cengiz, Ayfer Tüfekçi, Azra Tuğçe Süngü, Bahattin Düzenli, Barış Can Üstündağ, Begüm Esra Aytan, Berk Şahin, Berkay Şamiloğlu, Burcu Karaca Uğural, Can Arda, Can Yıldız, Dinçer Sözütok, Duygu Yılmaz, Emin Selman Akçamur, Emine Saraç, Emre Sarı, Emre Yiğit Alparslan, Enes Ezer, Esin Eroğlu, Esra Kaya, Esra Serbes, Gökçe Ak, Gökmen Özdemir, Göktuğ İslamoğlu, Göktuğ Pütün, Hasan Basri Tosun, Hasan Türk, Hasibe Akın, İlker Çetiner, Kaan Gölçek, Kerem Deveci, Kerem Odabaşı, Mahmut Sadık Akkuş, Mehmet Oktay Güven, Mehmet Yılmaz, Mert Mutlu, Muhammed Ali Altınel, Muhammed Dinç, Muhammed Emin Topkaya, Nazlı Ödevci, Oğuzhan Sarıtaş, Özer Çelik, Samet Demirdağ, Seda Köksal Yeğin, Serkan Çakır, Sevda Köksal Daban, Şaban Pusat, Talha Çuhadaroğlu, Tamay Cilasun, Tuan Dolmen, Turgut Mesut Yılmaz, Umutcan Bektaş, Uygar Erslan, Yiğit Bayol.