Istanbul,
12
Nisan
2018
|
15:51
Europe/Istanbul

Mercedes-Benz Türk her zaman sanatın yanında!

Türkiye’nin kültür-sanat yaşamının gelişmesine 30 yılı aşkın süredir destek veren Mercedes-Benz Türk, tüm sanat severlerin 15 Nisan “Dünya Sanat Günü”nü kutluyor.

Türkiye’de uzun soluklu sponsorluk uygulamalarıyla ön plana çıkan Mercedes-Benz Türk, 30 yılı aşkın süredir İstanbul Müzik Festivali’ne destek veriyor. 10 yıl süresince Ankara Müzik Festivali’ne de aralıksız destek veren Mercedes-Benz Türk, 2016’dan bu yana Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin (PSM) de sponsoru konumunda. İstanbul’un en önemli sahne sanatları ve çağdaş sanat platformlarından Zorlu PSM’de şirket bugüne kadar Tom Odell, Notre Dame De Paris, Sigur Ros, Lord of the Rings in concert, Alice Russel, La La Land in concert gibi etkinliklerin ana sponsorluğunu üstlendi. Mercedes-Benz Türk ayrıca 8 Mayıs’taki The Australian Pink Floyd Show ve 25 Haziran’daki Massive Attack gibi etkinliklerle de sanata olan desteğini sürdürecek.

İstanbul Müzik Festivali desteği 1987’de Saraydan Kız Kaçırma ile destek başladı

Mercedes-Benz Türk, ilk defa 1987 yılında İstanbul Müzik Festivali’ne destek vererek sanat sponsorluğuna başladı. Festivalin klasiklerinden “Saraydan Kız Kaçırma” operasının gösteri sponsoru olan Mercedes-Benz Türk, sonraki yıllarda en seçkin gösterilerin de aralıksız destekçisi oldu. Mercedes-Benz Türk 30 yılı aşkın süredir devam eden desteklerinden dolayı, İstanbul Müzik Festivali’nin “En Yüksek Katkıda Bulunan Gösteri Sponsorları” arasında yer aldı.

Sanat sponsorluğu sosyal sorumluluğa dönüştü

Mercedes-Benz Türk’ün kültür ve sanata yaptığı katkı zaman içerisinde boyut değiştirdi. 2017 yılında kuruluşunun 50. yılını kutlayan Mercedes-Benz Türk, mümkün olduğunca çok çocuğa karşılıksız müzik olanağı sağlamayı ve çocukların sanata katılım hakkı önündeki engelleri kaldırmayı hedefleyen “Barış İçin Müzik” girişimine destek oldu. Destek çerçevesinde; Barış İçin Müzik Yaylı Orkestrası üyeleri, Aya İrini’deki konser öncesinde St. Petersburg Rus Oda Filarmonisi’nin provasına katılarak, deneyimli müzisyenlerle tanıştılar ve ardından ön avluda birlikte bir konser verdiler.

Zorlu PSM’deki ilk etkinlik sponsorluğu Yüzük Kardeşliği idi

Mercedes-Benz Türk, otomotiv sponsorluğunun yanısıra her yıl Zorlu PSM’de gerçekleşen dört büyük sanatsal etkinliğin de ana sponsorluğunu üstlendi. Bunlardan ilki, 2-3 Nisan 2016 tarihlerinde dev ekranın önünde 100 kişilik koro ekibi ve 86 kişilik Filarmonia İstanbul orkestrası ile bir müzik şölenine dönüşen Lord of The Rings in Concert “The Fellowship of The Ring” etkinliği olmuştu. İlerleyen tarihlerde bu etkinlik pek çok defa sanatseverler ile buluştu.