Istanbul,
21
Aralık
2018
|
09:18
Europe/Istanbul

Mercedes-Benz Türk A.Ş.

1967 yılında Daimler-Benz AG’nin % 36 ortaklığı ile Otomarsan unvanıyla İstanbul Davutpaşa’da kurulmuştur. Marka, efsanevi O302 tipi otobüslerin üretimine kuruluşundan yalnızca bir yıl sonra, 1968 yılında başlamıştır. 1970 yılında ilk ihracatını gerçekleştiren şirket, 1984 yılında Mercedes-Benz Türkiye Genel Mümessili olmuştur.

Şirket, 1984 yılında Türkiye'nin büyüme potansiyelini göz önünde bulundurarak Anadolu’ya yatırım yapma kararı almış, 1986 yılında yatırım kararının meyvesi olan Aksaray Kamyon Fabrikası’nı açarak kamyon üretimine başlamıştır.

Otomarsan’ın ticari unvanı, Türkiye ve ihracat yaptığı ülkelerde gördüğü itibar ve kabul neticesinde 1990 yılında Mercedes-Benz Türk A.Ş. olarak değişmiştir.

Günümüzde yurt içi pazarında satış yapmak ve uluslararası pazarlara ihraç etmek üzere İstanbul Hoşdere Fabrikası’nda şehir içi ve şehirler arası otobüsler, Aksaray Fabrikası’nda ise orta ağır ile ağır sınıf kamyonlar ve çekiciler üreten Mercedes-Benz Türk; ana şirketi Daimler AG’nin üretim, AR-GE ve IT ağının önemli bir parçası konumundadır. Mercedes-Benz Türk, ayrıca Mercedes-Benz marka hafif ticari araçların ve Daimler AG çatısı altındaki tüm otomobil markalarının ithalatını ve satışını yapmaktadır.

Ürünlerinde ve marka kimliğinde mükemmelliyetçiliği ilke edinen, tutku, saygı, dürüstlük ve disiplin değerlerini benimseyerek faaliyetlerini sürdüren Mercedes-Benz Türk, 2017 yılında yarım asrı devirmiş, Türkiye’deki 50. yıl dönümünü kutlamıştır.

HOŞDERE OTOBÜS FABRİKASI

1995 yılında İstanbul’da hizmete giren Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası, kullandığı son teknolojiler ile dünyanın en modern ve entegre otobüs fabrikalarından biridir. Türkiye’de iç pazar üretiminin yanı sıra tüm dünyaya ihracat yapan fabrika, aynı zamanda Daimler AG’nin otobüs üretim tesisleri arasındaki en büyük fabrika konumundadır.

Araç kalitesi açısından büyük önem taşıyan ve korozyona karşı üstün koruma sağlayan katoforez tesisi Türkiye’de otobüs üretiminde bir ilk olma özelliği taşımaktadır. 1995 yılında ISO 9001 kalite belgelerini alan fabrika, Türk otomotiv ana sanayisinde bu belgeleri alan ilk üretim tesisi olmuştur.

Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda tesisin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayan bir kojenerasyon merkezi de bulunmaktadır. Fabrika; kullanılan teknoloji, alınan özel önlemler, arıtma tesisleri ve alternatif enerji çözümleri ile çevre koruma açısından da örnek bir tesistir.

Küresel IT Çözümleri Merkezi

Küresel IT Çözümleri Merkezi, Almanya’dan Japonya’ya kadar dünyanın dört bir yanına sistem desteği ve bakım hizmeti sunmanın yanı sıra, geliştirme alanında da danışmanlık hizmeti vermektedir. SAP sistemlerinin Türkiye, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinde uygulayıcı rolünü de üstlenen merkez, ayrıca küresel ölçekte uygulama yaygınlaştırma alanlarında da projeler hayata geçirmektedir.

AKSARAY KAMYON FABRİKASI

Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası, 1986 yılında üretime başlamıştır. Türkiye’de iç pazara üretiminin yanı sıra Avrupa’ya ihracat yapan fabrika, 1994 yılında ISO 9002 kalite belgesini alarak Türk otomotiv ana sanayisinde bu belgeyi alan ilk tesis olmuştur.

Daimler AG’nin en büyük kamyon üretim tesislerinden biri olan ve en güncel teknolojik donanımlar ile üretim yapan fabrika, bölgenin gelişimine ve geleceğine sağladığı katkının yanında, Türk otomotiv yan sanayisi için de Almanya ile iş birliği fırsatlarının kapılarını açmıştır.

Aksaray Kamyon Fabrikası’nda modern boyahane, ileri teknoloji kaynak robotları ve en güncel cihazlarla donatılmış ölçüm laboratuvarları gibi önemli birimler ile en üst düzeyde ürün kalitesi güvence altına alınmaktadır.

Atık yönetimi ve çevre korumaya yönelik geniş kapsamlı önlemleri ve bu alandaki yatırımlarıyla sektöre örnek olan fabrika, Daimler Çevre Liderlik Ödülü’nü iki kez alan tek fabrika unvanına da sahiptir.

Hoşdere AR-GE Merkezi

Mercedes-Benz Türk, Türkiye’de gerçekleştirdiği üretim faaliyetlerine ek olarak AR-GE çalışmalarıyla da küresel AR-GE ağında her geçen gün önemini artırmaktadır. 2009 yılında faaliyete alınan AR-GE Merkezi, Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda bulunmaktadır.

Aksaray AR-GE Merkezi

2018 yılında faaliyetlerine başlayan yeni AR-GE Merkezi ise Aksaray Kamyon Fabrikası’nda yer almaktadır. İlgili AR-GE Merkezleri’nden dünyanın dört bir yanına Mercedes-Benz yıldızı taşıyan kamyon ve otobüsler için çalışmalar yürütülmekte olup; tüm dünyaya mühendislik ihracatı gerçekleştirilmektedir.