İstanbul,
21
Nisan
2018
|
10:41
Europe/Istanbul

Mercedes-Benz Bahar Rallisi

Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2018 başlıyor

Mercedes-Benz Türk’ün ana sponsorluğunda gerçekleşecek Klasik Otomobil Kulübü’nün geleneksel Bahar Rallisi’nin dördüncüsü 21 Nisan’da başlıyor.

Klasik otomobil tutkunlarını bir araya getiren Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2018, Çırağan Palace Kempinski İstanbul’dan başlayarak 2 gün boyunca İstanbul ve çevresinde 250 km’lik bir parkurda gerçekleşecek.

Mercedes-Benz Türk, 2015 yılından beri ana sponsorluğunu üstlendiği Klasik Otomobil Bahar Rallisi’ne, Klasik Otomobil Kulübü’nü destekleyerek bu yıl da sponsor oldu. 21-22 Nisan 2018 tarihlerinde Çırağan Palace Kempinski İstanbul’dan start alarak düzenlenecek olan ‘Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2018’, klasik otomobil tutkunlarını bir araya getirirken, İstanbul’un Avrupa yakasında nostalji rüzgarı estirecek. Rallinin ödül töreni ise 23 Nisan’da yine İstanbul Boğazı üzerindeki çarpıcı konumu ve 17. yüzyıla dayanan tarihi ile Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma tek Saray ve Otel olan Çırağan Palace Kempinski İstanbul’un zarafetinde gerçekleştirilecek.

Klasik otomobiller ile tam bir görsel şölen!

Klasik otomobil sahipleri ve severlerinin ilgiyle takip ettiği Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2018, 21 Nisan cumartesi günü İstanbul’un Avrupa yakasında, Çırağan Palace Kempinski İstanbul’dan başlayarak Boğaz hattını takip ederek Kilyos’a doğru uzanacak. Rallinin ikinci günü yeniden Çırağan Palace Kempinski İstanbul’dan başlayacak ve Kemerburgaz yönüne hareket edilecek. Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2018, iki günde yaklaşık 250 km’lik bir parkurda gerçekleşecek. Birbirinden özel klasik otomobilin katıldığı Mercedes-Benz Bahar Rallisi, uluslararası klasmanda ve Dünya Klasik Araçlar Federasyonu (FIVA) B Grubu Etkinlik kategorisinde düzenleniyor.

Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2018’e aralarında otomotiv sektörünün önde gelen isimleri, klasik otomobil sahipleri ve koleksiyonerleri, müze sahipleri, sanatçılar ve iş dünyasından isimlerin bulunduğu Klasik Otomobil Kulübü’nün üyeleri birbirinden özel otomobilleriyle katılacak. İstanbul yollarında nostalji rüzgarları estirecek ralliyi izlemek ve birbirinden ilginç hikâyeleri olan klasik otomobilleri yakından görmek isteyenler; 21 Nisan 2018 Cumartesi sabahı saat 10:00’da Çırağan Palace Kempinski İstanbul önündeki ralli startına katılabilecekler.

Birbirinden farklı otomobiller, birbirinden farklı hikâyeler

Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2018’e yalnızca 1950-1975 yılları arasında üretilen Mercedes-Benz klasik otomobilleri değil, birbirinden özel Alfa Romeo, Buick, Cadillac, Chevrolet, Citroen, Oldsmobile, Plymouth, Pontiac, Porsche, Rolls-Royce ve Volkswagen marka otomobillerin yanı sıra “muscle car” olarak tanımlanan Ford Mustang, Ford Thunderbird, Mercury Cougar, Chevrolet Corvette, Chevrolet Camaro, Chevrolet Impala, Dodge Charger ve Dodge Challanger gibi otomobiller de katılacak.

‘Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2018’ başladı

 • Mercedes-Benz Türk’ün ana sponsorluğunda gerçekleşen Klasik Otomobil Kulübü’nün geleneksel Bahar Rallisi’nin dördüncüsü 100’e yakın otomobilin katılımıyla bugün Çırağan Palace Kempinski İstanbul’da başladı.
 • Yarışa katılan 96 otomobilden 59’unda kadın pilot ve co-pilotlar yer aldı. Böylece Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2018, geçen seneki 56 olan kadın katılımcı rekorunu kırdı.
 • Klasik otomobil tutkunlarını bir araya getiren Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2018 kapsamında katılımcılar İstanbul ve çevresinde 250 km’lik bir parkuru tamamlayacaklar.

Mercedes-Benz Türk, 2015 yılından bu yana ana sponsorluğunu üstlendiği klasik otomobil Bahar Rallisi’ne, Klasik Otomobil Kulübü’nü destekleyerek bu yıl da sponsor oldu. İstanbul Boğazı üzerindeki çarpıcı konumu ve 17. yüzyıla dayanan tarihi ile Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma tek saray ve otel olan Çırağan Palace Kempinski İstanbul’un zarafetinde gerçekleşen Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2018’e bugün saat 11:00’de start verildi. İstanbul’un Avrupa yakasında yaklaşık 250 km’lik parkurda gerçekleşen Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2018’e birbirinden özel 100’e yakın klasik otomobil katıldı. Uluslararası klasmanda yer alan ve Dünya Klasik Araçlar Federasyonu (FIVA) B Grubu Etkinlik kategorisinde düzenlenen Mercedes-Benz Bahar Rallisi’ne aralarında otomotiv sektörünün önde gelen isimleri, klasik otomobil sahipleri ve koleksiyonerleri, müze sahipleri, sanatçılar ve iş dünyasından isimlerin bulunduğu Klasik Otomobil Kulübü üyeleri birbirinden özel otomobilleriyle katıldı. İstanbul yollarında nostalji rüzgarı estiren ralliyi izlemek ve birbirinden ilginç hikâyeleri olan klasik otomobilleri yakından görmek isteyenler; Çırağan Palace Kempinski İstanbul önündeki ralli startına eşlik ettiler.

İlk gününde İstanbul’un Avrupa yakasında, Çırağan Palace Kempinski İstanbul’dan başlayarak Boğaz hattını takip ederek Kilyos’a doğru uzanılan bir rota izleniyor. Ralliye katılan otomobiller sahil yolu boyunca ilerleyerek Milyon Beach Kilyos’a ulaşıyor; burada verilen öğle yemeği molasının ardından rallinin ilk günü İş Kuleleri’ndeki finish noktasında son buluyor.

Rallinin ikinci günü ise yeniden Çırağan Palace Kempinski İstanbul’dan başlayacak ve Hadımköy yönüne hareket edilerek, Oktuğ Garaj’da verilen barbekü partisinden sonra Oasis Designer Outlet’te sona erecek. Birbirinden değerli 100 klasik otomobil, iki günde yaklaşık 250 km’lik parkurda meraklıları ile bir araya gelecek.

Mercedes-Benz Bahar Rallisi bu sene Çırağan Palace Kempinski’de, 23 Nisan’a özel bir ödül töreni de gerçekleştirecek. Ödüllerin sahiplerini bulacağı bu özel törende, katılımcılar canlı müzik eşliğinde keyifli bir akşam yemeği yiyecekler. Bu sene birinci olan Mercedes-Benz otomobil sahibine de sonbaharda Stuttgart’ta bulunan, ilk patentli otomobilden geleceğin konsept araçlarına kadar otomotiv tarihine farklı bir açıdan bakmayı sağlayan Mercedes-Benz Müzesi ve kuruluşundan bu yana yüzlerce klasik otomobile yeniden hayat veren Mercedes-Benz Classic Center’a düzenlenen özel bir seyahat hediye edilecek.

Birbirinden farklı otomobiller, birbirinden farklı hikâyeler

Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2018’e yalnızca 1950-1975 yılları arasında üretilen Mercedes-Benz klasik otomobilleri değil, birbirinden özel Alfa Romeo, Buick, Cadillac, Chevrolet, Citroen, Oldsmobile, Plymouth, Pontiac, Porsche, Rolls-Royce ve Volkswagen marka otomobillerin yanı sıra “muscle car” olarak tanımlanan Ford Mustang, Ford Thunderbird, Mercury Cougar, Chevrolet Corvette, Chevrolet Camaro, Chevrolet Impala, Dodge Charger ve Dodge Challanger gibi otomobiller de katıldı.

Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan: “Bir gelenek haline geliyoruz”

Bu yıl dördüncü kez sponsor oldukları Bahar Rallisi hakkında açıklama yapan Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan; “Mercedes-Benz Bahar Rallisi sayesinde tüm nesilleri bir araya getirerek coşkulu bir buluşma yaşıyoruz. 132 yıl önce ilk otomobili üreten Benz’den günümüze otomobil tarihinde her zaman öncü konumda olduk. Bugün de burada aralarında 1952 model Mercedes-Benz 220 A klasik otomobilin de bulunduğu müthiş bir koleksiyona ve otomobil tarihinin yakın geçmişine tanıklık ettik. Her yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkusu ile birleştirdiğimiz Mercedes-Benz Bahar Rallisi etkinliğinde bu yıl da tüm katılımcılara başarılar, izleyicilere ise keyifli seyirler diliyoruz” dedi.

Başta Mercedes-Benz marka olmak üzere 400’den fazla klasik otomobil sahibi üyesi bulunan Klasik Otomobil Kulübü’ne üye olmak için sadece klasik otomobillere tutkuyla bağlı olmak yeterli. Klasik Otomobil Kulübü, artık caddelerde pek rastlanamayan klasikleşmiş araçlara ilgi duyan, bunları korumak, tekrar çalışır hale getirebilmek için uğraş gösteren ve bu doğrultuda fikir alışverişinde bulunmak isteyenleri bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Kadın katılımı en giderek artıyor

Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2018, düzenlendiği günden beri pek çok ilke ve yeniliğe sahne oluyor. Bu yılki Bahar Rallisi’nde kadın yarışmacı sayısı, geçen seneye göre yine artış gösterdi. Yarışa katılan 96 otomobilden 59’unda kadın pilot ve co-pilotlar yer aldı. Böylece bu yarış, geçen seneki 56 olan rekorunu da kırarak kadın katılımı en yüksek yarış olarak tarihe geçti.

“Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2018”de ödüller sahiplerini buldu

 • Mercedes-Benz Türk’ün Klasik Otomobil Kulübü’nü dördüncü kez destekleyerek ana sponsorluğunu üstlendiği Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2018 sona erdi.
 • Birbirinden özel 100’e yakın klasik otomobilin 250 km’lik bir parkurda yarıştığı rallide, dereceye girenlerin ödülleri 23 Nisan’da gerçekleşen görkemli bir törenle sahiplerini buldu.

Mercedes-Benz Türk’ün 2015 yılından beri Klasik Otomobil Kulübü’nü destekleyerek ana sponsorluğunu üstlendiği bahar rallisinin dördüncüsü olan Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2018 sona erdi. Başta Mercedes-Benz olmak üzere birbirinden farklı marka, hikaye ve karaktere sahip 100’e yakın klasik otomobilin katıldığı “Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2018”e 23 Nisan Pazartesi günü Çırağan Palace Kempinski önünden start verildi. Boğaz hattını takip ederek Kilyos’a uğrayan ralliciler ilk güne İş Kuleleri’nde noktayı koydu. Rallinin ikinci gününe ise yine Çırağan Palace Kempinski’den start verildi. 250 km’lik parkur, Esenyurt istikametine doğru alınan yolun ardından Oasis Designer Outlet’te son buldu.

Rotayı en iyi zamanlamayla tamamlayan ralliciler 23 Nisan Pazartesi günü Çırağan Palace Kempinski’de gerçekleşen ödül töreniyle ödüllerine kavuştu. Düzenlenen ödül törenine, yarışmacıların yanı sıra Klasik Otomobil Kulübü yetkilileri ve Mercedes-Benz Türk yetkilileri katıldı.

Klasik Mercedes-Benz otomobillere ödüller

Yarışa katılan tüm Mercedes-Benz klasik otomobiller arasında düzenlenen “Mercedes-Benz Klasmanı”nda birincilik 1964 Model 230 SL aracıyla Hasan Tunç ve Kaan Şakar’ın oldu. Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan’ın ödülleri teslim ettiği klasmanda ikinciliği 1968 Model 280 SL aracıyla Aydın Harezi ve Reyhan Harezi alırken, 1980 model 280 SLC aracıyla Kıvanç Dündar ve Suat Ekmekçioğlu ise tüm Mercedes-Benz klasik otomobiller arasından üçüncü oldu.

Farklı kategori ve klasmanlarda 29 ödülün dağıtıldığı gecede, Mercedes-Benz Müzesi ve Mercedes-Benz Classic Center’a düzenlenen seyahatin hediye edileceği “Mercedes-Benz Kupası” özel ödülünü ise 1965 model 230 SL model aracıyla Yüksel Güner Hak ve Hande Hak aldı.

Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2018’e katılan 96 otomobilden 59’unda kadın pilot ve co-pilotlar yer aldı. Böylelikle, Türk otomobil sporlarında en yüksek kadın katılımının klasik otomobil rallisi disiplinine olduğu gözler önüne serildi.

Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2018 kapsamında birbirinden farklı birçok klasmanda birinci, ikinci ve üçüncü otomobillere ödüller verildi:

 • Genel Klasman – Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2018’e katılan tüm otomobiller arasında
 • Yol ölçüm cihazına sahip & sahip olmayan otomobiller arasında:
  • 1946 – 1960 arası otomobilllerin yer aldığı Kategori E Klasmanı
  • 1961 – 1970 arası otomobilllerin yer aldığı Kategori F Klasmanı
  • 1971 – 1980 arası otomobilllerin yer aldığı Kategori G Klasmanı
  • 1980 – 1988 arası otomobillerin yer aldığı Kategori H Klasmanı

50 yılını geride bırakan Mercedes-Benz Türk, dördüncü kez ana sponsoru olduğu Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2018’de, birbirinden güzel ve değerli klasik otomobillerin katılımıyla her sene olduğu gibi nostalji rüzgarlarını İstanbul semalarına taşıdı.

Klasik otomobiller coşkuyla izlendi

Otomotiv sektörünün önde gelen isimleri, klasik otomobil sahipleri ve koleksiyoncuları, müze sahipleri, sanatçılar ve iş adamlarının aralarında bulunduğu Klasik Otomobil Kulübü üyelerinin kendi otomobilleri ile katıldıkları Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2018 tüm etkinlik süresince izleyiciler ve İstanbullu’lar tarafından büyük ilgi gördü.