Istanbul,
01
Ocak
2008
|
01:00
Europe/Istanbul

Mercedes-Benz Actros

Mercedes-Benz Türk tarafından 2008 yılında piyasaya sunulan 2010 yılından itibaren Aksaray Fabrikası’nda üretilip hem yurt içinde kullanılan hem yurt dışına ihraç edilen Actros, 2016 yılında tamamen yenilendi.

Comvex 2016 Fuarı’nda piyasaya sunulan Mercedes-Benz Actros hem yol performansı hem de ticari performansıyla dikkat çekiyor. Euro 6 motoru ve bununla uyumlu şanzıman ve aksıyla önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlayan Actros, aynı zamanda konfor, güvenlik ve tasarımıyla ağır vasıta kullanıcılarının ihtiyaçlarına yanıt verecek özelliklerle donatıldı. 120.000 km’ye çıkan bakım aralıkları ve % 20 oranında düşen bakım maliyeti ile Actros ticari anlamda büyük avantaj sağlıyor.

Farklı kabin, beşinci teker yükseklikleri ve aks konfigürasyonları ile Actros çekiciler her türlü yola ve yüke uygun olarak tasarlandı. Actros iki farklı kabin seçeneği, üç farklı beygir gücü, 4x2’den 8x2’ye kadar farklı aks konfigürasyonları ile her türlü ihtiyaca en uygun çözümleri sunuyor.

Actros 1842 LS 4x2 çekici, yurt içi ve yurt dışı taşımacılığında tüm genel nakliye operasyonlarında kullanılmak üzere tasarlandı. Actros 1845 LS 4x2 çekici, geniş kabini, güçlü motoru ve ilave donanımlarıyla konforun vazgeçilmezi olmaya aday görünüyor. Actros 1842 LSNRL 4x2 ve 1845 LSNRL 4x2 Lowliner çekiciler ise mega treyler ile hacimli yük taşıması yapan filolar için geliştirildi.

Actros kamyon ürün gamında yer alan nakliye grubu araçları on teker, hava süspansiyonlu Actros 2632 LD 6x2 aks konfigürasyonuyla 26 tonluk azami yüklü ağırlığa sahiptir. Sekiz teker Actros 2642 LE 6x2 römork uygulamasına özel olarak geliştirildi. Actros 3232 L 8x2 ve 3242 L 8x2 kırkayak kamyonlarının azami yüklü ağırlığı 32 tondur. Actros 3232 L ve 3242 L 8x2 araçlar ADR kullanımına uygun depo yerleşimi ve donanımlarıyla tehlikeli madde taşımacılığında kullanılıyor.

Mercedes-Benz Actros nakliye araçlarında direksiyondan kumandalı Mercedes PowerShift 3 otomatikleştirilmiş şanzımanın seri donanım kapsamına alınmasıyla Mercedes-Benz Türk sektörde bir ilke daha imza attı.

Actros’un motoru hem daha ekonomik hem % 20 daha uzun ömürlü

Actros kamyonlarda Mercedes-Benz’in çevre dostu, ekonomik ve güçlü motor serisinden OM 471 ve OM 936 motorları kullanılıyor. Bu motorlar daha düşük yakıt tüketimi, % 20 daha uzun ömür ve yüksek motor freni performansı ile öne çıkıyor. Actros kamyonlarında SCR, EGR ve DPF tekniği kullanılarak düşük devir sayılarında yüksek güç üreten aynı zamanda ekonomik ve çevre dostu motorlar kullanılıyor.

Hiç olmadığı kadar geniş ve konforlu yaşam alanı

Araçlarının içinde uzun zaman geçirmek durumunda kalan kamyon şoförleri için kabin çalışma alanı; oturma odası, yatak odası, eğlence ve dinlenme alanı anlamına gelmektedir. Actros kamyonları geniş ve ergonomik alanları, iç tasarımı ve konforuyla kamyon şoförünün ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde tasarlandı.

Actros, 2.3 ve 2.5 metre genişliğinde Stream Space kabin seçenekleriyle malzeme kalitesi, donanım ve dekorasyon olarak kullanıcıya rahat bir yaşam alanı sunuyor. Mercedes-Benz Actros’larda 170 mm veya düz zemin motor tüneline sahip araçlar iç mekan hacmi bakımından daha ferah hale getirildi.

Genişleyen ve ergonomisi artırılan yatak ve koltuklar, çok işlevli direksiyon simidi, kolay erişilebilir menü, güçlü klima ve havalandırma sistemi, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve start/stop fonksiyonu olan kontak anahtarı ile birlikte Actros’ta hem konfor artıyor hem de şoförün yükü hafifliyor.

Actros 1845 LS çekici ve 3242 L nakliye araçlarında kullanılan PowerBrake motor freniyle motor fren gücü önemli ölçüde artırıldı. Tüm diğer Actros’larda PowerBrake donanımı opsiyonel olarak sunuluyor. 2 saniye boyunca tam yükte fren kuvveti uygulayan Hill Holder tüm Actros’larda standart olarak bulunan ve kalkışlarda aracı kaydırmayı engelleyen önemli bir fonksiyon.

Güvenlik sistemleri – koruyucu kalkanlarıyla güçlenmiş Actros

Öndeki trafiği izleyerek, hareketli ve sabit engellere tepki veren, görsel ve işitsel uyarılar yapan, otomatik frenleme özelliğine sahip Aktif Fren Sistemi ABA, Actros çekici ve nakliye kamyonlarında standart olarak bulunuyor. Yorgunluk Algılama Asistanı, sürüşü analiz ederek sürücüyü görsel ve işitsel olarak uyarıyor ve devre dışı bırakılamadığı için de güvenlik sağlıyor. ESP ve gündüz sürüş farları Actros’un standart donanımları içerisinde yer alıyor. Saatte 60 km hız üzerinde devreye giren Şerit Takip Sistemi LDWS, sinyal vermeden herhangi bir sebeple şeridi terk etmekte olan Actros’un sürücüsünü hem görsel hem işitsel olarak uyarıyor.

Actros’larda güvenlik sistemleri, klima, 170 mm motor tüneli, 3 kademeli ve güçlendirilmiş motor freni, hız sabitleyici ve hava süspansiyonlu arka aks standart donanım içerisinde yer alıyor.