İstanbul,
23
Mayıs
2019
|
09:28
Europe/Istanbul

Daimler’de yeni dönem başladı: PROJECT FUTURE ve yeni atamalar onaylandı

  • Daimler’ın Berlin’de gerçekleştirilen yıllık olağan Genel Kurul Toplantısı kapsamında hissedarlar yeni grup yapısını oyladı.
  • Sürdürülebilirlik, kurumsal stratejide daha da güçlü bir yer ediniyor.
  • Temel hedefi, iş birimlerine girişim serbestliği sağlamak, pazar ve müşteri odaklılığı güçlendirmek ve iş birliği yapmayı daha kolay ve hızlı hale getirmek olan Project Future, onaylandı.
  • Daimler AG Yönetim Kurulu ve Mercedes-Benz Otomobil Grubu Başkanı Dieter Zetsche: “Otomotiv endüstrisinin dönüşümü gibi çok daha büyük bir görev için liderliği üstlenmek üzere ihtiyaç duyduğumuz gücü topladık. Bunu yapmak için tarihimizdeki en büyük değişikliği başlattık. Tüm hızıyla devam eden bu dönüşüm, ürün ve teknolojilerimizin yanı sıra iş modelimiz ile kurum kültürümüzü de kapsıyor.”

22 Mayıs Çarşamba günü Berlin Expo Center’da gerçekleştirilen Daimler AG olağan Genel Kurum Toplantısı’nda stratejik bazı kararlar alındı. Hissedarlar, iş birimlerinin Daimler AG ana şirket yapısı altında yasal olarak bağımsız tüzel kişiliklere dönüşmesini öngören “Yeni Grup Yapısı” için oy kullandı. Toplantı gündeminde ayrıca, Daimler’ın otomotiv üreticisi olmanın ötesinde mobilite hizmetleri sağlayıcısına dönüşmesi ve başarılı bir iş modeli için sürdürülebilirliğin artan önemine ilişkin konulara da değinildi. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın sonunda, uzun yıllardır Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Dr. Dieter Zetsche görevini, Daimler’ı kısmen yenilenmiş bir yönetimle geliştirmeye devam edecek olan Ola Källenius’a devretti.

PROJECT FUTURE onaya sunuldu

Daimler AG hissedarlarından, gerçekleştirilen Yıllık Genel Kurul Toplantısı’nda planlanan PROJECT FUTURE adındaki yeni kurumsal yapıya oy vermeleri istendi. Hissedarların kararı üzerine otomobil ve hafif ticari araç grupları ile otobüs ve kamyon grupları, kısmi bölünme yöntemiyle grup çatısı altında iki farklı tüzel kişilik yapısı altında birleştirilecek. Yeni kurumsal yapı, 1 Kasım 2019’da yürürlüğe girecek. Otomobil ve Hafif Ticari Araç grubu, “Mercedes-Benz AG”, Kamyon ve Otobüs grubu ise “Daimler Truck AG” şirketleri altında toplanacak. Zaten yasal olarak bağımsız olan Daimler Financial Services AG ise, 24 Temmuz 2019 tarihinden itibaren “Daimler Mobility AG” olarak adlandırılacak.

Halka açık bir şirket olan Daimler AG; yönetişim, strateji ve kontrol işlevlerini yerine getirecek ve grup geneline hizmet verecek. Varlığını ortak bir çatı altında üç güçlü tüzel kişilik ile sürdürecek olan Daimler AG, bu sayede daha esnek ve odaklı olacak. Yeni yapıyla Daimler, iş birimlerine daha fazla girişim serbestliği vermek, pazar ve müşteri odaklılığı güçlendirmek ve iş birliği kurmayı daha kolay ve hızlı hale getirmek istiyor. Yeni şirketlerini müşteriler, pazarlar ve ana iş birimi yetkinlikleri üzerine odaklayarak yeni büyüme ve kazanç potansiyeli elde etmeyi hedefleyen Daimler AG, kurumsal yapısını güçlendirerek mevcut yatırımcılarını uzun vadede tutmayı ve yeni yatırımcı ve ortaklar için çekici bir iş ortamı sunmayı amaçlıyor.

Daimler AG Denetleme Kurulu Başkanı Manfred Bischoff, “Daimler, yeni mobilite çağında lider olmayı hedefliyor. PROJECT FUTURE ile Daimler, stratejik yönelimini destekleyen bir kurumsal yapı kazanıyor”, diye konuştu. Müşteri odağı güçlü iş birimleri sayesinde Daimler’ın hızı ve esnekliği, sektörün karşılaştığı teknik ve finansal zorluklar karşısında önemli ölçüde artacak.

Kurumsal stratejide sürdürülebilirlik

Gelecekte karşılaşılabilecek zorluklar ve mevcut sosyal kabuller ışığında Daimler, kurumsal stratejisi çerçevesinde sürdürülebilirliğe daha da güçlü bir rol atfediyor. Zetsche, “Amacımız, doğal kaynakları korumaktan çevre düzenlemelerine uymaya, veri güvenliğinden, insan haklarını gözetmeye kadar işimizin tüm alanlarında sürdürülebilir bir şekilde hareket etmek.” diye belirtti.

Yönetim Kurulu’ndaki değişiklikler

  • Daimler AG Yönetim Kurulu ve Mercedes-Benz Otomobil Grubu Başkanı olarak 13 yılı aşkın bir süredir görev alan Dieter Zetsche, Yıllık Genel Kurul Toplantısı’nın sonunda görevinden ayrıldı. 2 yıllık bir bekleme döneminin ardından Denetim Kurulu, 2021 yılı Yıllık Toplantısı’nda Zetsche’nin Denetim Kurulu’na seçilmesini teklif etmeyi planlıyor.
  • Ola Källenius, Yıllık Genel Kurul Toplantısı’nın sonlanmasının ardından 5 yıl süreyle Daimler AG Yönetim Kurulu ve Mercedes-Benz Otomobil Grubu Başkanı olarak atandı.
  • Markus Schäfer, Daimler Yönetim Kurulu’nda Källenius’un yerine geçiyor. 5 yıl boyunca Mercedes-Benz Otomobil Grubu Ar-Ge’den sorumlu olacak olan Schäfer, Mercedes-Benz Otomobil Grubu tedarik ve tedarikçi kalitesinden de sorumlu olacak.
  • Ekim 2018’de açıklanan, Aralık 2019’a kadar sürecek olan CFO görevini uzatmayı düşünmediğini belirten Bodo Uebber, Yıllık Genel Kurul Toplantısı’nda Denetim Kurulu’nun onayı ile Yönetim Kurulu’ndan istifa etti.
  • Uebber’in yerine, 1 Nisan 2019 tarihi itibariyle birincil sorumluluk alanı belirtilmeksizin Daimler AG Yönetim Kurulu’na atanan Harald Wilhelm geliyor. Yıllık Genel Kurul Toplantısı’ndan sonra Wilhelm, gelecek 3 yıl boyunca Finans & Controlling ile Daimler Finansal Hizmetler’den sorumlu olacak.
  • Denetim Kurulu, Şubat 2019’da Mercedes-Benz Otomobil Grubu Pazarlama ve Satış Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevi devam eden Britta Seeger’in görev süresini, 1 Ocak 2020’den itibaren geçerli olacak şekilde 5 yıl boyunca uzattı.

Zetsche; “Eğer Daimler bugün birçok alanda her zamankinden çok daha fazla ön planda ise bu, çalışanlarımızın nesiller boyu gösterdiği muazzam başarılar sayesindedir. Hem iyi hem de zorlu zamanlarda ve 130 yılı aşkın bir süredir işimizin kurulup geliştirilmesini sağladılar. 40 yıldan fazla bir süredir bu emeğe katkıda bulunma ve rotayı belirlemeye yardımcı olma ayrıcalığına sahip oldum. Daimler’in kurucuları, otomobilin icadıyla insan ve eşyadan çok daha fazlasın harekete geçirdi. Dünyayı bir kez daha ve daha iyiye doğru değiştirmek istiyorsak Daimler’in de değişmeye devam etmesi gerekiyor. Ben, bu dönüşüme çok güveniyorum.” dedi.