istanbul,
09
Ocak
2019
|
22:34
Europe/Istanbul

Akıllı bir otomobil ancak bu kadar güzel olabilirdi

Yeni Mercedes-Benz CLA Coupé

Akıllı bir otomobil ancak bu kadar güzel olabilirdi

Dört kapılı kompakt coupé ile tamamen yeni bir segment yaratan Mercedes-Benz, markaya yeni müşteriler kazandıran ve markanın gençleşme stratejisinde önemli bir rol üstlenen ilk nesil CLA’dan 750.000 adet satarak çok büyük bir başarıya imza attı. Yeni nesil CLA, ilk neslin temel tasarım karakteristiğini koruyarak bünyesinde barındırdığı yenilikçi teknolojilerle yerini aldığı neslin başarısını daha da ileriye taşıyacak.

Yeni Mercedes-Benz CLA Coupé sadece tasarımıyla sınıfının en heyecan uyandıran modeli olmakla kalmıyor, aynı zamanda sınıfının en zeki otomobili olarak da öne çıkıyor. Mercedes-Benz, A-Serisi’nin satışa sunulmasından bu yana MBUX – Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi teknolojisi ile otomobilin kullanımı ve onunla iletişim kurma konusunda devrim yaratıyor. Yeni CLA Coupé; hareketlerden kullanıcının ne yapmak istediğini anlayan ve iç mekânı gerekli anlayışla donatan MBUX İç Mekan Asistanı, artırılmış gerçekliğe sahip navigasyon sistemi, dolaylı komutları anlayan ses komut sistemi ve bireysel sağlık önerilerinde bulunan ENERGIZING COACH gibi birçok akıllı çözümü kullanıma sunmakla kalmıyor; bu özellikleri, zekice uygulanmış aerodinamik çözümler ve Intelligent Drive akıllı sürüş yardım sisteminin yeni fonksiyonları ile tamamlıyor. Gergin bir yayı andıran tasarımın coupé karakterini; motor kaputundaki bombeleri veya arkada alt bölümde konumlandırılan plakalık gibi detaylar daha da güçlendiriyor. Bütün bu özelliklerle yeni nesil, yerini aldığı neslin tasarım simgesi konumunu karşılıyor ve daha da ileriye taşıyor.

Duyguları harekete geçiren benzersiz tasarım

Yeni CLA, uzun motor kaputu, kompakt yaşam alanı, şişkin çamurluklarıyla arttırılmış iz genişliği ve GT tarzında güçlü çıkıntılarıyla geniş arka kısım da dahil olmak üzere dört kapılı bir coupé olarak baştan çıkartıcı tasarımıyla dikkat çekiyor ve markanın yalın tasarım anlayışında yeni standartlar belirliyor.

Gergin bir yayı andıran omuz çizgisi, bunu tamamlayan tavan çizgisi ve çerçevesiz camlar CLA Coupé’ye tamamen özgün, sportif ve şık bir karakter kazandırıyor. Ön tasarımı karakteristik ve öne doğru sivrilen burun tasarımı, uzun motor kaputu ve motor kaputunun üzerini süsleyen güç bombeleri vurguluyor. İnce tasarımlı farlar, öne doğru uzanan motor kaputu ve merkezi Yıldız ile elmas tasarımlı ön panjur, sportif ve dinamik bir ön görünüm sunuyor. İki parça geniş arka aydınlatma grubu ve tampona entegre plakalık CLA’nın arkadan bakıldığında daha geniş görünmesini sağlıyor. İyice arkada konumlandırılan yaşam alanı ve GT tarzında güçlü çıkıntılarıyla geniş arka kısım şıklık ile sportiflik arasında mükemmel bir denge kuruyor. Çizgileri azaltılmış yan hatlar, ilginç bir ışık ve gölge oyunu ortaya koyuyor. Yan gövdede keskin bir omuz çizgisi kullanılmıyor. Ön tekerlekten başlayarak arkaya doğru uzanan iç bükey yapı kaslı bir ve güçlü bir görünüm sunuyor. Gövdenin dışına taşan ve şişkin çamurluk ağızları tarafından çevrelenen tekerlekler iz genişliğini arttırırken aynı zamanda CLA’nın dinamizmini vurguluyor.

Direksiyon kumandaları, kapı kolu kumanda paneli, orta konsol ve de koltuk kumandaları ile kabin içindeki tüm kumanda elemanları ve detaylar ‘ileri teknoloji’ ve ‘avangart’ temasıyla hayata geçiriliyor. A-Serisi’nde olduğu gibi iç mekândaki benzersiz mimaride yenilikçi ve özgün konsol tasarımı öne çıkıyor. Gösterge panelinin üzerinde ilave bir siperliğe gerek duyulmayan mimaride sol kapıdan sağ kapıya kanat şeklinde kesintisiz ve yekpare bir hat uzanıyor. Zekice uygulanan tasarım sayesinde söz konusu mimaride geniş ekran tamamen özgür ve havada asılı gibi duruyor. Ambiyans aydınlatması bu etkiyi daha da arttırırken türbin görünümlü havalandırma ızgaraları iç mekândaki modern ve sportif ambiyansı destekliyor.

Son derece dinamik, buna rağmen oldukça konforlu

Yeni CLA tasarımını yansıtan sürüş dinamikleriyle dikkat çekiyor. Önceki nesil ile kıyaslandığında önde 63 mm ve arkada 55 mm arttırılmış iz genişliği ve düşürülen ağırlık merkeziyle köşelerde konumlandırılan tekerlekler, Mercedes-Benz’in yeni kompakt sınıf modellerine son derece sportif sürüş özellikleri kazandırıyor. Bunu sessiz çalışan dört kollu arka aks, standart olarak sunulan hıza duyarlı direksiyon sistemi ve sıvı dolgulu ön mafsallar da dahil son derece gelişmiş bir yürüyen aksam tamamlıyor. Daha geniş çaplı stabilizatör yana yatma eğilimlerini azaltıyor. İsteğe bağlı olarak sürücüye konfor ile konfordan ödün vermeden sportif bir yapı sunan aktif ayarlanabilir süspansiyon devreye giriyor. Lastik ebatları 205/60 R 16 ile başlıyor ve 225/40 R 19’a kadar uzanıyor.

MBUX İç Mekan Yardımcısı ile keyif daha da artıyor

Kabin içindeki hareketleri algılayan MBUX – Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi, iç mekanı gerekli anlayışla donatıyor. Yenilikçi teknolojileri sayesinde MBUX, çeşitli konfor ve MBUX fonksiyonlarının kullanımını kolaylaştırıyor. MBUX İç Mekan Yardımcısı, el teması olmadan gün ışığında olduğu kadar tamamen karanlık ortamda da çalışıyor. Sistem ayrıca kullanıcının elini konsoldaki dokunmatik ekran veya orta konsoldaki dokunmatik kumanda paneli üzerine yaklaştırdığında ekran içeriğini otomatik olarak uyarlıyor. O anki güncel menüye bağlı olarak her bir öğe tek tek devreye sokuluyor. Sistem bunun dışında sürücü ve ön yolcuyu da tanımlıyor ve örneğin masaj özelliğinin hangi koltukta etkinleştirilmesi gerektiğini biliyor.

ENERGIZING Konfor Paketi ile rahat bir sürüş

ENERGIZING Konfor Paketi araç içerisindeki konfor sistemlerini birbirine bağlıyor. ENERGIZING Plus Paketi kapsamında bulunan ENERGIZING COACH akıllı önerileriyle dikkat çekiyor. ENERGIZING Konfor Paketi daha çok klima, koltuk (ısıtma, soğutma, masaj) veya aydınlatma ile müzik sistemine müdahale ederek ruh haline veya gereksinimine uygun olan, en özel içeriği sunuyor.

ENERGIZING Paketleri akıllı konfor kavramındaki bir sonraki adım

ENERGIZING COACH ile birlikteönemli bir yenilik olarak ENERGIZING Paketleri sunuluyor. Akıllı bir algoritmaya dayanan bu hizmet, duruma ve bireye uygun olarak ENERGIZING paketlerinin programlarından birini öneriyor.

CES Fuarı’nda dünya tanıtımı yapılan Mercedes-Benz vivoactive® 3 Smartwatch ile uyumlu bir Garmin® Wearable entegre edildiğinde, stres seviyesi veya uyku kalitesi gibi kişisel değerlerin tavsiye uygunluğunu optimize ediyor. Bu sayede zorlu, hatta monoton yolculuklarda bile sürücünün iyi hissetmesi ve rahatlaması amaçlanıyor. Bu özellikler entegre Garmin Wearable üzerinden medya ekranına da aktarılabiliyor.

Zekice geliştirilen akıllı aerodinamik çözümler

Seri üretime giden yolda yeni CLA'nın aerodinamiği, yerini aldığı nesil ile kıyaslandığında çok daha uzun bir optimizasyon aşaması yaşadı. Modellerin rüzgar tünelindeki ilk ölçümleri yapılmadan önce kapsamlı simülasyonlar gerçekleştirildi. Bu süreçte çok gelişmiş bilgisayarlar etkili olurken, özellikle simülasyon araçları ve en iyi ve en verimli uygulamalar konusundaki deneyim geliştirme sürecini kolaylaştırdı. Simülasyon işleminin önemli bir avantajı otomobilin gövde orantılarıyla ana hatlarının basit bir şekilde belirlenebilmesi. Tasarımcılar araç modeli üzerinde fiziki bir değişiklik yapmak yerine simülasyon üzerinde gövde üzerinde yapılacak değişimin hava akımına olan olumlu veya olumsuz etkisini rahatlıkla tespit edebiliyor ve son haliyle modele uyguluyor. Kapsamlı simülasyon ve model çalışmaları sonucu CLA 0,23 Cd gibi son derece iddialı bir rüzgar sürtünme katsayısı değerine imza atıyor.

Intelligent Drive (Akıllı Sürüş) ile S-Serisi’nden alınan fonksiyonlar

Yeni CLA sürücüyü aktif olarak destekleyen en güncel sürüş yardım sistemleriyle yollara çıkıyor ve S Serisi’nden alınan fonksiyonlarla sınıfının en yüksek aktif güvenlik seviyesini sunuyor. CLA ilk kez belirli durumlarda yarı otonom sürüş gerçekleştirebiliyor. Bunun için gerekli olan teknolojiyle donatılan CLA, trafik ortamını detaylı bir şekilde takip edebiliyor. CLA gelişmiş kamera ve radar sistemleri sayesinde sürüş istikametini 500 metreye kadar gözlemleyebiliyor. CLA bunun dışında sürüş yardım sistemleri için harita ve navigasyon verilerini kullanıyor. Böylece isteğe bağlı olarak sunulan sürüş yardım paketinin bir parçası olarak DISTRONIC, Aktif Takip Yardımcısı, sürücüyü virajlar, kavşaklar veya otoyol katılım noktaları olmak üzere farklı sürüş koşullarında hızı ayarlayarak sürücüyü destekleyebiliyor. Bunun dışında Aktif Acil Durum Fren Yardımcısı ve sezgisel olarak kendini hissettiren Aktif Şerit Değiştirme Yardımcısı gibi donanımlar da sunuluyor.

Yeni CLA’da standart olarak bir başka Aktif Fren Yardımcısı daha sunuluyor. Sistem sürüş koşullarına bağlı olarak yavaş ilerleyen, durmak üzere olan ve duran araçların yanı sıra yoldan karşıya geçen yayaları ve bisikletlilere çarpma etkisini azaltma veya tamamen engelleme noktasında sürücüyü destekliyor.

Standart sunulan bir diğer donanım olan Aktif Şerit Takip Yardımcısı 60 ile 200 km/s arasındaki sürüş hızlarında sürücünün kontrolsüz bir şekilde şerit dışına çıkmasını önlüyor. Sistem aracın kontrolsüz bir şekilde şerit dışına çıkması halinde aralıklarla direksiyonu titreterek sürücüyü uyarıyor ve aracın yol çizgisi üzerinden geçmesi halinde tek taraflı fren yaparak aracı tekrar olması gereken şeride sokuyor. Çarpışma ihtimali söz konusu olan durumlarda, eğer şeritte kesik çizgiler varsa, sadece karşıdan gelen araçlar için değil yan şeritte bulunan araçlar için de müdahale gerçekleşiyor.

PRE-SAFE® PLUS olası bir çarpışmayı önden algılayabiliyor. Durmakta olan araca arkadan çarpma olasılığı söz konusu olduğunda sistem fren yaparak aracı sabit tutuyor ve böylece çarpmanın şiddetiyle veya aracın ileriye fırlamasıyla oluşabilecek kaza ve yaralanma olasılığını azaltıyor.

MULTIBEAM LED farlar ile her koşulda daha iyi bir görüş

Lüks sınıftan kompakt sınıfa transfer edilen diğer bir akıllı teknoloji ise, isteğe bağlı olarak sunulan MULTIBEAM LED teknolojili farlar. Farlar ışığı son derece hızlı ve doğru bir şekilde güncel sürüş koşullarına uyarlayabiliyor. CLA’nın her bir farında bağımsız olarak kontrol edilebilen 18 adet LED bulunuyor. LED’lerin gün ışığına yakın ışık tonu gözleri korurken sürücünün zorlu gece sürüşlerinde sürüşe daha rahat odaklanmasına yardımcı oluyor. Yol yüzeyi etkili ve hızlı bir şekilde aydınlatılıyor. Yeni CLA standart olarak LED Yüksek Performanslı Farlar ile yola çıkıyor.

Daha uzun, daha geniş ve daha olgun

   

CLA

Önceki nesil

Fark

Dış boyutlar

 

 

 

Uzunluk

mm

4.688

4.640

+48

Genişlik

mm

1.830

1.777

+53

Genişlik (aynalar dahil)

mm

1.999

2.032

-33

Yükseklik

mm

1.439

1.441

-2

Dingil mesafesi

mm

2.729

2.699

+30

İz genişliği ön

mm

1.612

1.549

+63

İz genişliği arka

mm

1.602

1.547

+55

İç boyutlar

 

 

 

Baş mesafesi ön

mm

1.023

1.006

+17

Baş mesafesi arka

mm

908

905

+3

Bacak mesafesi ön

mm

1.062

1.063

-1

Bacak mesafesi arka

mm

861

860

+1

Dirsek mesafesi ön

mm

1.457

1.422

+35

Dirsek mesafesi arka

mm

1.454

1.410

+44

Omuz mesafesi ön

mm

1.400

1.391

+9

Omuz mesafesi arka

mm

1.372

1.350

+22

Yükleme alanı genişliği

mm

1.444

1.331

+113

Yükleme alanı derinliği.

mm

1.054

1.030

+24

Yükleme ağzı genişliği

mm

891

629

+262

Bagaj hacmi VDA

lt

460

470

-10