İstanbul,
13
Ekim
2019
|
13:13
Europe/Istanbul

2019 Grand Prix Japonya: Mercedes-AMG Petronas üst üste 6. kez Dünya Şampiyonu olup tarih yazdı

Mercedes-AMG Petronas, 2019 Formula 1 sezonunun 17. yarışı olan Japonya Grand Prix’inin ardından üst üste 6. kez markalar şampiyonluğunu ilan etti. Japonya’da Valtteri Bottas’la birincilik, Lewis Hamilton’la da üçüncülük elde eden Mercedes-AMG Petronas, sezonun bitimine 4 yarış kala mutlu sona ulaşmayı başardı. Bu sonucun ardından pilotlar sıralamasında da bir Mercedes-AMG Petronas pilotunun şampiyon olacağı kesinleşti. Böylece Mercedes-AMG Petronas, üst üste 6 sezon hem markalar hem de pilotlarda şampiyon olmayı başaran tarihteki ilk marka oldu.

2019 Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda markalar şampiyonluğu Mercedes-AMG Petronas’ın oldu. Sezonun 17. yarışı olan Japonya GP’sinde podyumun birinci ve üçüncü basamağını elde eden Mercedes-AMG Petronas, üst üste 6. kez Dünya Şampiyonluğunu ilan etti. Japonya’da Valtteri Bottas üçüncü cepten başladığı yarışta birinciliği elde ederken şampiyona lideri Lewis Hamilton da damalı bayrağın altından üçüncü sırada geçti.

Japonya Grand Prix’inin ardından pilotlar sıralamasında Mercedes-AMG Petronas pilotlarından birinin dünya şampiyonu olacağı da kesinleşti. Böylece Mercedes-AMG Petronas da üst üste 6 sezonda markalar-pilot dublesini yapan tarihteki ilk marka olmayı başardı. Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda Lewis Hamilton puanını 338’e yükseltip pilotlar sıralamasında liderliğini sürdürdü. Valtteri Bottas ise Nisan ayında Azerbaycan’da elde ettiği birincilikten sonraki ilk zaferinin ardından puanını 274’e çıkararak şampiyonluk yarışında kalmayı başardı. Mercedes-AMG Petronas 612 puanla şampiyonluğunu ilan etti.

Formula 1’de 2019 sezonunun 18. yarışı 27 Ekim 2019 tarihinde Meksika’da gerçekleştirilecek.