Istanbul,
07
Ekim
2018
|
01:00
Europe/Istanbul

2018 Grand Prix Japonya: Mercedes-AMG Petronas ve Hamilton’dan şampiyonluk için büyük adım

2018 Formula 1 sezonunun 17. yarışında Mercedes-AMG Petronas ilk iki sırayı elde etti. Hamilton’un kazanan olduğu Suzuka’daki yarış sonunda Mercedes-AMG Petronas ve Britanyalı pilot, son 4 yarış öncesinde şampiyonluk için büyük bir avantaj elde ettiler.

2018 Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın 17. yarışı olan Japonya GP’inde Mercedes-AMG Petronas duble yaptı. Lewis Hamilton zirveyi kimseye bırakmazken, Valtteri Bottas da ikinci sırayı elde etti. Bu sonuçla Mercedes-AMG Petronas, hem Suzuka Pisti’nde üst üste 5. yarışını kazanırken, markalar şampiyonluğu için de büyük avantaj elde etti. Hamilton da Japonya’da üst üste ikinci, toplamda 5. kez podyumun en üst basamağına çıkıp son 4 yarış öncesinde en yakın rakibinden 67 puan önde kalmayı başardı.

Mücadeleye ilk cepten başlayan Hamilton, baştan sonra kontrolü altında götürdüğü yarışı, çok rahat bir şekilde kazandı. Yarışa ikinci cepten başlayan Bottas da sırasını hiç kaybetmeden ikinciliği elde etti.

Japonya Grand Prix’inin ardından Lewis Hamilton, 331 puanla pilotlar sıralamasında liderliğini korurken, Valtteri Bottas ise sıralamada 207 puanla 3. sırada yer aldı. Markalar sıralamasında ise Mercedes-AMG Petronas 538 puanla birinciliğini sürdürdü.

Formula 1’de 2018 sezonunun 18. yarışı 21 Ekim 2018 tarihinde ABD’de gerçekleştirilecek. Americas Pisti’nde yapılan son 4 yarışta da Mercedes-AMG Petronas pilotu Lewis Hamilton kazanmıştı.